Mistr ČR 2017Mistr ČR 2018Mistr ČR 2019Mistr ČR 2021Mistr ČR 2022Mistr ČR 2023
Mistr ČR 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023

Historie

Počátky hokejbalu v Praze se datují již od roku 1986, kdy party kluků hráli své neorganizované soutěže. Z jedné takové vyšel i Milan Syblík, který založil v roce 1988 klub, jenž hrál pod TJ PKOJF první oficiální hokejbalové soutěže. Po sametové revoluci se jednota přejmenovává na SKK Park Praha.

Devadesátá léta

Po rozdělení do soutěží jsme zařazení do jedné z divizí (dnešní region). Domácí utkání hrajeme na dnes již neexistujícím hřišti v Čimicích. V roce 1990 postupujeme do Národní ligy. Patříme k lepším celkům a o postup bojujeme především s boleslavským Eldorádem a Svítkovem. Mezi vůdčí hráče v tomto období patřili například bratři Kefurtovi, Kutík, Hostaša.

Rok 1994 je jedním z mezníků klubu, vstupujeme do sezony pod novým názvem, opouštíme jednotu a zakládáme samostatný oddíl SK Sport Park Praha a hned slavíme postup do tehdy nejvyšší soutěže 1.ligy.

1.liga se hraje se čtrnácti účastníky a náš mladý tým obsazuje poslední místo. 1. liga se však rozšiřuje na šestnáct mužstev a tak zůstáváme prvoligoví i do další sezóny.

Ani tam se nám moc nedaří, za sebou zanecháváme pouze Karlovy Vary, ale na příští sezónu získáváme práva od Eldoráda M. B. Bohužel domácí zápasy hrajeme ve městě Škodovek. I tak končíme na třináctém nesestupovém místě. Píše se rok 1997, s pomocí svazu a Městské části získáváme své domácí hřiště na sídlišti Lužiny na Praze 13.

V extralize dál okupujeme spodní část tabulky. V sezóně 97 jedenácté místo, o rok později jsme o příčku lepší. Dosáhnout na play off se podaří v sezoně 2000/2001, kdy končíme po základní části na skvělém šestém místě. Ve čtvrtfinále nestačíme na Škodu Plzeň. Nejlepší sezónu jsme korunovali vítězstvím v Českem poháru. Pro pamětníky několik jmen: Urban, Horel, Hůlka, Říha, Matviak, Skřivánek, Frýdl...

V průběhu sezony  2000/2001 vstupuje do klubu podnikatel Petr Kužel (majitel firmy Kert), oddíl se spojuje s místím mládežnickým klubem HC Kotelna a s klubem Prosek Stars. Vzniká tak dnešní HC KERT PARK PRAHA.

V extralize končíme na 11. místě, jsme však z disciplinárních důvodů posláni o dvě soutěže níž. Nikdo však v klubu nerezignuje a odhodlání dostat klub tam, kam patří je patrné. Začíná se vyplácet práce s mládeží. Přichází trenér Jirka Novák a staví na mladých odchovancích. Hned první rok postupujme zpět do národní ligy.

V roce 2004 opouštíme hřiště na Lužinách, které nevyhovuje již svými rozměry, a přesouváme se na místní zimní stadion. Mladé mužstvo se začíná rozkoukávat v soutěži. V sezoně 2006/2007 vyhrává základní část, ve finále play off však prohrává rozhodující zápas 1:2 s Dobřany. Zklamaní? Nikoliv, za rok se již slaví postup. Po suverénním vítězství v základní části ztratilo mužstvo v playoff jen jeden zápas. Zase pár jmen Kruček, Plzák, Kuna, Strejček, Toula, Michetschläger, Gerlich, Smrček, Matějka…

Postup do extraligy

Extraligu jsme začali ještě na Palmovce, ale druhou část sezóny 2008/2009 jsme zahájili na zrekonstruovaném našem stadionu doma na Lužinách. Kvalita mužstva a nováčkovský elán nám zajistili sedmé místo po základní části. Ve čtvrtfinále nám vystavil stopku pozdější mistr KEB Kladno.

Druhá sezóna bývá těžší, alespoň se to říká. Mužstvo pod trenérem Milanem Jelenem dosáhlo na osmou příčku. Ani tentokrát však ve vyřazovací části neuhrálo ani zápas. Vypadlo s Plzní po těsných výsledcích 0:3 na zápasy.

Do sezóny 2010/2011 vstupuje klub pod novým trenérem. Z Kladna přichází zkušený Jiří Tiburec, jenž s mužstvem končí po základní části na 6. místě. Týmu vystavila ve čtvrtfinále stopku Plzeň, která ho ovládla 3:0 na zápasy. Smolný byl pro nás první zápas v Plzni, kde domácí zvítězili v prodloužení.

První finále

Od začátku sezony 2011/2012 nastupujeme s novým lodivodem. Trenér Tiburec neodolal vábení florbalového oddílu z Kladna, a tak na lužinskou střídačku nastoupil bývalý trenér Plzně Rostislav Kurfürst. Náročný trenér navázal na práci svého předchůdce a dokázal s mužstvem poprvé v historii klubu ovládnout základní část. Ve čtvrtfinále na jeho tým čekala skoro tradičně Plzeň, jenomže tentokrát bylo všechno jinak.

Po dvou domácích vysokých výhrách 7:0 a 8:0 si jel tým pro postup do plzeňské haly. Zde domácí vzdorovali, ale v prodloužení nakonec padli. Po výsledku 5:6 tak mužstvo poprvé v historii překročilo práh čtvrtfinále. V semifinále nás čekala Elba DDM Ústí nad Labem. Po dvou domácích těsných výhrách 1:0 a 3:2 jsme padli ve třetím utkání 3:5. Ve čtvrtém duelu jsme již Severočechy k ničemu nepustili a výsledek 4:0 nás poslal do finále.

Tam nás čekala silná Vlašim. Po prvních utkáních na Lužinách byl stav 1:1, když jsme nejprve padli v prodloužení 1:2. Ve druhém finálovém duelu se však strhla přestřelka a po konečném vítězství 6:5 jsme stav série vyrovnali. Ve Vlašimi opět vyhráli první zápas domácí těsným výsledkem 2:1. Ve čtvrtém utkání jsme dlouho drželi krok, dokázali vyrovnat na 3:3, nakonec však padli 6:3 a získali poprvé medaili v nejvyšší soutěži.

Chuť jsme si spravili a Vlašimi porážku vrátili vítězstvím v Českém poháru, když jsme ovládli závěrečný turnaj ve Svitavách. Zásluhou vítězství v Českém poháru jsme se kvalifikovali na Evropský pohár, který se konal pod skokanskými můstky v rakouském Villachu. Po postupu ze základní skupiny jsme přešli do semifinále přes finský tým Pelikassit a v semifinále porazili silné profi slovenské mužstvo Nitranské Rytíře. Ve finále jsme nestačili na několika násobného vítěze - švýcarský Oberwil.

Po dlouhé sezoně skončilo několik opor týmu a do mužstva se začali prosazovat mladší hráči. I tak skončil tým po základní části 2012/2013 na třetím místě. Ve čtvrtfinále doma dvakrát nezvládl zapas s hradeckými Piráty 1:2 a 3:4 a ti už šanci z rukou nepustili a ukončili nám sezonu tentokrát velmi brzy.

Experiment v systému extraligy

Před sezonou 2013/2014 přichází do týmu brankář Petr Mikl. Experimentálně se změnil systém soutěže v podobě nadstavby. V té se utvořili dvě skupiny po čtyřech mužstvev a z každé postupovali dva nejlepší do semifinále. Po 4. místě v základní části jsme se v nadstavbě utkali s Kladnem, Mostem a Hradcem Králové. Přes první dva jmenované se nám nepodařilo postoupit do vyřazovacích bojů. Po sezoně skončil v klubu trenér Kurfürst.

V následující sezoně se extraliga opět vrátila ke svému původnímu modelu osmi týmů ve vyřazovací části, experiment se neosvědčil. Na střídačku nastupuje trenér Vyskočil, jenž končí po základní části na sedmém místě. Ve čtvrtfinále narážíme na Kladno, které nás poráží přesvědčivě 3:0 na utkání po výsledcích 3:1, 3:1 a 4:1.

V sezoně 2015/2016 se na střídačku se vrací trenér Tiburec. Vydrží na ni však jen podzimní polovinu soutěže, po které je z mužstva odvolán. Jarní část už vedou lodivodi David Kuna, jenž se přesunul ze hřiště na střídačku a Milan Syblík. Z hokejbalové mapy zmizela Vlašim a její hráči se rozprchli do ostatních klubů. Na Lužiny přichází Libor Topolánek, Tomáš Wróbel a Jan Nýdl, z Letohradu je doplnil Michal Kovář. Mužstvo po základní části končí na 5. místě. Ve čtvrtfinále opět nestačí na Kladno. Rozhodující domácí zápas prohrává na trestná střílení a tím celou sérii 3:0 po výsledcích 4:2, 3:1, 3:4ss.

První titul

Do nové sezony vstoupí trenér Kuna s asistentem Milanem Jelenem. Z počátku se mužstvu moc nedaří a výsledky jsou jak na houpačce. Na podzim roku 2016 zasáhne celý hokejbalový svět tragická smrt kapitána Libora Topolánka. Mužstvo se semkne a chce uctít Liborovu památku tím nejlepším způsobem. Po základní části končí na čtvrtém místě, což mu přisuzuje do čtvrtfinále ambiciózní Letohrad.

První utkání lužinští ovládnou 4:2, ve druhém prohrávají 1:4 a do Letohradu jedou s pocitem, že na zdejším asfaltu musí jednou zvítězit. I tam dokáže každé mužstvo jednou zvítězit. Série se vrací k rozhodnutí na Lužiny. Ten den na Lužinách celý den prší a hostující hráči nepřipraveni na kluzký plast prohrávají vysoko 9:1.

V semifinále začínáme v Pardubicích s místním Autosklem. První zápas prohráváme těsně 3:2, druhý již v Pardubicích ovládneme v poměru 4:2. Na Lužinách jsme vydřeli třetí utkání poměrem 2:1. Ve čtvrtém je to po dvě třetiny vyrovnaný boj, v té závěrečné lužinští zlomili Pardubice a podruhé postoupil do finále.

Tam je čekalo Kladno. Domácí utkání Kladna se odehráli na kladenském zimním stadionu. Z Lužin vyrazilo na Kladno spousta fanoušku, jenž viděli vítězství v prodloužení 2:1, kdy se trefil Martin Kruček. Druhé utkání ovládlo Kladno vysoko 6:1, cíl odjet na Lužiny za stavu 1:1 byl však splněn. Třetí finálové utkání bylo jen pro silné povahy. Kert Park vedl po první třetině 3:0, po dvou odehraných periodách však svítil na světelné tabuli stav 4:4. Ve třetí části branka nepadla. V prodloužení opět rozhodl Martin Kruček. Finálový mečbol domácí zvládli na jedničku a po vítězství 5:2 se stali poprvé mistry České republiky. Po tragicky zesnulém Liborovi Topolánkovi svaz pojmenoval cenu pro nejlepšího hráče vyřazovací části. Prvním držitelem se stal Martin Kruček.

Jako mistr ČR jsme si zahráli se slovenským mistrem o Československý Superpohár. Ve Skalici jsme dlouho drželi vedení 2:1, domácí pár vteřin před koncem vyrovnali a rozhodli o svém vítězství v samostatných nájezdech.

Těžká obhajoba

Před sezonou 2017/2018 do již tak nabitého kádru přichází slovenský reprezentant Radovan Dejneka a nadobro se v něm usídluje také jihlavský střelec Petr Danko. Mužstvo suverénním způsobem ovládá základní část s náskokem čtrnácti bodů a je považováno za největšího aspiranta na titul.

V play off začíná se Sudoměřicemi, které sice dokáží jednou na domácím hřišti zvítězit 1:3, po porážkách na Lužinách 3:0, 5:2 a v Sudoměřicích 3:1 pro ně sezona končí. V semifinále Kert Park čeká Hradec Králové, jenž překvapivě porazil Kladno. Piráti nezvládají utkání na Lužinách a po výsledcích 7:0 a 5:1 prohrávají i doma nejtěsnějším rozdílem 1:0.

Po roce se tak lužinští opět těší z finále, tentokrát jsou proti Pardubice, jenž chtějí oplatí loňské vyřazení v semifinále. První utkání vyhrává Kert Park 3:2, Pardubice však poznali, že důraz a tvrdost by na lužinské hráče mohla platit. Druhé utkání vyhrávají 3:5 a vrací do Pardubic sérii s vyrovnaným stavem 1:1. Sebevědomí soupeři narostlo po sobotní výhře 5:2 a v neděli se mohlo již rozhodnout.

Na čtvrtý zápas doráží několik desítek fanoušků Kert Parku a vytvoří takřka domácí prostředí. Mužstvo po výborném výkonu slaví vítězství 5:0 a vyrovnává stav finálové serie, která se tak vrací domů na Lužiny. Rozhodující zapas se lámal v poslední třetině. Za stavu 1:1 byl do konce utkání vyloučen David Šperl a Pardubice měli obrovskou příležitost v pětiminutové přesilovce rozhodnout. Jenže ti, kdo v ní rozhodli, byli Pražané. Martin Kruček unikl v oslabení a vstřelil rozhodující branku na 2:1. Pardubice se z tohoto direktu již nevzpamatovali. Kert Park přidal další tři branky a závěr utkání zcela ovládl. Lužiny tak podruhé v řadě zažily oslavy mistrovského titulu.

Československý Superpohár se tentokrát odehrál na Lužinách. Slovenský mistr Kometa Vrůtky odjel s debaklem 9:1 a Kert Park tak poprvé ve své historii získal tuto trofej.

Zlatý hattrick

Nová sezona nalákala do mužstva Václava Šlehofera mladšího, Jaromíra Markytána a Jana Střechu. Mužstvo znovu vyhrává základní část a do play-off tak vstupuje z nejlepší pozice. Ve vyřazovací části se koná poprvé pražské derby. Kert Park poráží svého odvěkého městského rivala Kovo 3:0 na zápasy a postupuje do semifinále. Tam jej čeká Letohrad, který byl povzbuzen vyřazením Pardubic.

Semifinálovou sérii Pražané zvládají s bravurou. Jeleni z Letohradu dokázali vstřelit za tři utkání pouze jedinou branku. Kert Park tak po výsledcích 5:1, 3:0 a 4:0 postoupil potřetí za sebou do finále, kde ho čekalo opět Kladno.

Série začala před skvělou diváckou kulisou v Praze na Lužinách. První dvě utkání ovládli dvakrát v prodloužení po shodných vítězstvích 4:3 domácí hráči. Na Kladně se tak mohlo rozhodnout o třetím titulu. Kert Park poslal do vedení ve druhé části v přesilové hře Tomáš Fejfar. Kladenští marně dobívali branku Petra Mikla. Titul pojistil v poslední minutě Martin Kruček, jenž dovezl míček do opuštěné kladenské branky. Kert Park tak slavil zlatý hattrick. Cenu Libora Topolánka pro nejlepšího hráče vyřazovací části získal jeho velký kamarád Tomáš Wróbel.

Covidová sezóna 2019/2020

Sezóna 2019/2020, kdy se mužstvo z Lužin těšilo na obhajobu trojnásobného titulu, byla bohužel předčasně ukončena a anulována v polovině března. To se týkalo všech kategorií. Do konce sezóny se soutěže již nerozběhly a tak snad poprvé v historii hokejbalu se mistrovký extraligový titul neudělil.

Díky zisku dotace na rekonstrukci hřiště na Lužinách se ve volném období zatím podařilo vyměnit mantinely za nové s moderním zasklením. Škoda, že se zejména z ekonomických důvodů stále nedaří realizovat zastřešnou halu, kterou by si klub s trojnásobným titulem mistra extraligy zasloužil.

Čtvrtý titul ve zkrácené sezóně

Díky zrušené minulé sezóně se všichni hráči i fanoušci těšili na rozběh nové sezóny. Ta byla ovšem z důvodu druhé vlny covidu od poloviny října do začátku května přerušena. Vedení extraligy rozhodlo o dohrání základní části s 11 koly, kde se každý s každým utkal jedenkrát, a klasické osmi členné playoff s vítězstvím na 2 zápasy s protažením až do poloviny července. Lužinští na konci června skončili v základní části nakonec druzí za Kladnem při rovnosti 29 bodů, když ve vzájemném souboji v posledním kole podlehli Kladnu 3:2 v prodloužení. Touto sezónou také končí na Lužinách kategorie juniorů s trenérem Karlem Manhartem na lavičce, jelikož v kategorii dorostu nemáme žádné hráče, kteří by postupovali dál. Další kategorie od starších žáků po minipřípravku jsou ale již obsazené a díky zdařilým náborům snad nedojde k dalšímu generačnímu propadu. Mládežnické kategorie až na několik přátelských zápasů nebo turnajů se po přerušení sezóny již nedohrávají.

Ve čtvrtfinále playoff extraligy pražané narazili na 7. Most, který přehráli jednoznačně doma 8:2 a v odvetě v Mostu 4:1 a zaslouženě postoupili proti Hradci, který překvapivě vyřadil Kladno. I Hradec odchází poražen po výsledcích 5:2 a 10:4.

Ve finále lužinské čekali Pardubice, které v semifinále vyřadili ve dvou zápasech Ústí. První zápas nedopadl vůbec dobře, když po vyrovnaných třetinách a výsledku 3:3 došlo až na samostatné střely, které rozhodl Kohoutek z Pardubic. Do Pardubic tak Kert Park odjíždí s přáním vrátit sérii na Lužiny. To se daří, když po vyrovnané první polovině získáváme utkání na svou stranu 4 trefami v té druhé a odvážíme si přesvěčivé vítězství 5:1. Rozhodující zápas má překvapivý vývoj. Již po 3 minutách vedeme 3:0 po trefách Petra Danka, Martina Krůčka a Petra Danka. Soupeř sice snížil ale dalšími trefami Dalimila Zvonka, Jiřího a Martina Krůčkových v druhé a třetí třetině vítězíme 6:2 a získáváme extraligový titul po čtvrté v řadě.

I napopáté zůstává titul na Lužinách

Sezóna 2021/2022 se konečně rozbíhá i dohrává standardním způsobem. Kert Park poměrně přesvědčivě vyhrává základní část s 55 body a náskokem 9 bodů na druhé Kladno. Ve čtvrtfinále playoff naráží na Ústí nad Labem, které přehrává poměrně přesvědčivě 6:0, 5:2 a 5:3. Semifinalová série s Mostem je již vyrovnanější. První utkání sice vyhrávámě 7:2 ale druhé domácí 6:5 až v prodloužení, když ještě 2 minuty před koncem prohráváme 3:5. Nicméně trefami Wróbela (hattrick) a Fejfara vyrovnáváme 21s před koncem a Patrik Novák rozhoduje v závěru prodloužení. Třetí utkání na půdě soupeře rozhodujeme opět v samém závěru. Po vyrovnaném utkání za stavu 1:1, kdy oba soupeři využili přesilovky v první třetině, rozhoduje Petr Danko dvě a půl minuty před koncem (2:1). Po třech zápasech postupujme do finále proti Kladnu, které zdolalo Pardubice také ve 3 utkáních. Již začíná být tradice střídání finalových soupeřů mezi Kladnem a Pardubicemi.

Finále zahajujeme doma. Zatímco první utkání vyhráváme 5:2, v tom druhém se nám nedaří a po výsledku 3:6 se série stěhuje ke 2 utkáním na Kladno za stavu 1:1. Třetí utkání má poměrně jednoznačný průběh, když v první třetině vedeme 6:0. Skóre se nakonec zastavuje na hodnotě 8:1. I čtvrté utkání se pro nás vyvíjelo dobře. Během 2. třetiny získáváme 4 brankový náskok, který jsme drželi až do 36. minuty, kdy se soupeři podařilo během 1 minuty a několika vteřin vstřelit 3 slepené góly a drama bylo na světě. Nicméně dalšími 2 brankami si pojišťujeme vítězství a zisk 5. titulu v řadě.

V mládežnických kategoriích se po prodlevě účastníme kategorie dorostu, kde se naši hráči probojovali ze 6. místa západní divize do kvalifikačního turnaje na finalový turnaj. Tam pouť našich hráčů končí ziskem 3. místa. Starší žáci v omezené sestavě získávají 5. místo kdy jim na postup do kvalifikačního turnaje chyběly 3 body. Mladší žáci si v novém systému soutěže vybojovali hned dvojnásobným vítězstvím ve 2 kvalifikačních turnajích (v Mladé Boleslavi a na Lužinách) účast na závěrečném turnaji ve Světlé nad Sázavou. Tam po výsledcích v základní skupině nakonec v boji o 5. místo podlehli Ježkům z Heřmanova Městce a skončili na 6. místě.