MISTR ČR 2017 a 2018

Věděli jsme, že nás při obhajobě nečeká vůbec nic lehkého, říká trenér David Kuna

Muži A 25.06.2018   Petr Dejnožka / hokejbal.cz  Michal Pěch

Podruhé v řadě kotví mistrovský pohár pro vítěze nejvyšší hokejbalové soutěže na Lužinách. V dramatickém finále play off CROSSDOCK Extraligy ho ukořistil tým Kert Parku Praha, který se tak radoval z obhajoby. Poté, co mistrovské oslavy utichly, jsme se na složení mistrovského mančaftu podívali s trenérem Davidem Kunou, který okomentoval hlavní faktory mistrovské jízdy.

Posily do kabiny skvěle zapadly

Kert Parku se před týdnem podařilo dotáhnout do úspěšného cíle obhajoba mistrovského titulu. Byl to i před sezonou na Lužinách jediný možný cíl, ke kterému bylo vše směřováno?

Nechtěli jsme nic podcenit. Už dopředu jsme věděli, že nás při obhajobě nečeká vůbec nic lehkého. Loňská sezona byla velice náročná, zejména pro psychiku hráčů. Sezona měla dva vrcholy a řada z našich hráčů se po zisku titulu soustředila ještě na mistrovství světa. Přes léto jsme pracovali na tom, abychom mužstvo zkvalitnili a doplnili. Tuto fázi jsem považoval za úspěšnou, protože jsme, řekl bych, že úplně poprvé, měli od začátku ročníku k dispozici kádr dvaceti hráčů a tří brankářů.

Právě základní část z vaší strany byla velmi suverénní. Čtrnáctibodový náskok v novodobé historii nepamatujeme. V čem jste vy osobně viděl největší sílu vašeho týmu?

Základní část musíme rozdělit na dvě části. Podzim nebyl takový, jaký bych si představoval, i přesto, že jsme prohráli pouze jednou, a to doma s Letohradem. Tým před sezonou doplnili kvalitní hráči jako Dalimil Zvonek či Radovan Dejneka a ti si zvykali na nový režim po všech stránkách, nejen herní, ale i fyzické a nějakou dobu to trvalo. Naopak se to následně projevilo naplno v jarní části, kterou jsme, kromě zaváhání v Plzni, zvládli výborně. Výraznou měrou nám pomáhalo to, že jsme předváděli kvalitní výkony zejména v domácích utkáních.

Lze vůbec srovnat oba mistrovské týmy, které vybojovaly pro Kert Park Praha tituly šampiona?

Úplně srovnat se to nedá. Jsem hlavně rád, že po titulu zůstal v týmu fenomén Martin Kruček, který i v letošní sezoně prokázal, že je to hráč do elitní formace, který je schopen hrát prakticky s kýmkoliv. Kromě příchodů Zvonka a Dejneky nám výrazně pomohl i Petr Danko, což se ukázalo zejména v play off. Ve vyřazovacích bojích byl Danko nesmírně platný hráč, který dokázal splnit jakoukoliv roli, kterou dostal. Ukázalo se, že je to hráč se skvělým charakterem, jenž je schopen pro tým udělat cokoliv. Dalimil a Radovan (Dalimil Zvonek a Radovan Dejneka, pozn. red.) jsou charakterově jiné typy, ale také skvělí kluci, kteří bez problému do party zapadli. Loni si mužstvo prošlo situací, která se nedá popsat a doufám, že už nás nikdy nepotká. Po tragédii mělo maximální soudržnost, letos jsme začali tým od začátku budovat znovu a nakonec jsme cíl v podobě obhajoby titulu splnili.

Petr Mikl vyspěl po všech stránkách

Pojďme si projít jednotlivé posty Kert Parku. Stává se ve vašich očích Petr Mikl jednoznačně reprezentačním brankářem za výkony, které během celého ročníku podával?

Petrovi jsem po finále před týmem veřejně něco řekl a nechci to příliš ventilovat. Ale týkalo se to toho, na co se ptáte. Naznačím, že si myslím, že Petr za dva roky, co dostal šanci být u nás jedničkou, neuvěřitelně vyspěl a to po všech stránkách. Dál bych to nechtěl rozvádět.

Mezi přednosti mistrovského týmu lze zařadit také kvalitní defenzívu, která se zpevnila příchodem slovenského reprezentanta Dejneky. Byl i zde vidět progres?

Už od loňské sezony pracujeme na přípravě obrany a útoku samostatně. Hodně jsme na tom lpěli, navíc se během ročníku udála řada změn. A to nejen s příchodem nových kluků. Například se obrana zkvalitnila přesunem Lukáše Plzáka do defenzivních řad, David Rozenberg hrál kromě jednoho zápasu v obraně stále, čímž se nám to povedlo stabilizovat. Bohužel v play off jsme museli do složení obranných dvojic sahat, nakonec se ale zadařilo. Celý podzim byl ovlivněn absencí Petra Dulavy, tato absence na něm byla vidět i na jaře, protože to nebyl Dulava tak, jak ho známe. Jsem ale nesmírně rád, že ho v týmu máme, protože je to kluk, který má obrovský potenciál.

Zajímá mě další konkrétní jméno a to, jak jste spokojen se zařazením šestnáctiletého Jana Čejky do sestavy extraligového mistra?

Jsem nesmírně rád, že jsem vyslyšel kolegy. O Čejkovi jsme se již bavili, konečné rozhodnutí bylo na mě a nakonec jsme se rozhodli ho, společně s jeho klubem, oslovit. Zapojil se již do zimní přípravy a na turnaji v Plzni ukázal, že je extraligu schopen hrát. Myslím si, že čas, který na jaře dostal, je zcela adekvátní, pro Honzu to byla obrovská zkušenost a s vítězstvím i neuvěřitelný zážitek. Věřím, že ho zúročí a velice rád s ním budu v týmu dále spolupracovat.

Výběrové řízení mě v práci posunulo

Sezona celkově pro vás nebyla jen o Kert Parku, zároveň jste se neúspěšně ucházel o post trenéra reprezentace. Jak celou akci zpětně hodnotíte?

Hodnotím ji dobře, špatně (usměje se). Samozřejmě nikdy vás nepotěší, když se účastníte výběrového řízení a nejste vybrán. Přiznávám, byl jsem smutný. Jsem ale velmi rád, že jsem mohl výběrové řízení absolvovat, kdybych ho nezkusil, tak bych si to vyčítal. Navíc mě to v práci posunulo dále, přineslo další motivaci, abych chtěl být ve své práci lepší a lepší. Jirkovi Mašíkovi jsem pogratuloval a nemám potřebu cítit jakoukoliv zášť. Naopak se těším, až se pojedu z pohledu diváka na kluky podívat do Košic a zafandím jim.

Před finále jsme zaregistrovali i sázku o večeři s trenérem Jiřím Mašíkem. V jaké je to v současné době fázi?

Posun ještě nemáme, začal jsem fungovat až od úterka. Vím, že Jirka má reprezentační kemp. Chystám se s ním spojit v průběhu příštího týdne a věřím, že se domluvíme na termínu, třeba někdy na začátku července. Těším se na to, že pohovoříme. Můžeme si říct to, k čemu jsme zatím neměli příležitost. Byla to výzva ode mě a, i kdybychom prohráli, tak bych jí zrealizoval. Jsem velmi rád, že se toho chytla i média (usměje se).

Máte už nyní představu, kam budete chtít tým v následujícím ročníku posunout?

Samozřejmě, představu pochopitelně mám, ale nejprve jí sdělím svým kolegům Milanu Jelenovi, Tomášovi Kociánovi a Tomášovi Dohnalovi. Mohu prozradit, že realizační tým bude i v příští sezoně pokračovat beze změny. Následně začneme komunikovat s hráči, ať už s těmi, kteří zde hráli, a nebo s novými, které bychom chtěli získat.

Můžete alespoň fanouškům odtajnit někoho, o kom víte, že určitě bude v dresu Kert Parku pokračovat?

Doufám, že bude pokračovat Martin Kruček. Samozřejmě jsme předběžně domluveni se spoustu dalších kluků a musíme si to vzájemně potvrdit, což považuji za slušnost a nechci to tím pádem říkat dopředu.