MISTR ČR 2017, 2018, 2019 a 2021

To největší hokejbalové derby je tady
HC KERT Park Praha – TJ KOVO Praha

Muži A, Nezařazené 14.10.2021   Milan Kubíček

HC KERT Park Praha – TJ KOVO Praha

Pátek  15. 10. 2021 19:15 hod Lužiny.

Co je vlastně Derby? Na Wikipedi se dočteme:

"Název pochází buď z prestižního dostihového závodu derby, který založil roku 1780 Edward Smith-Stanley, 12. hrabě z Derby, nebo z fotbalového utkání Royal Shrovetide Football, které se od středověku konalo každý rok v době masopustu v Ashbourne nedaleko Derby a nastupovaly v něm proti sobě výběry levobřežní a pravobřežní části města. Použití výrazu derby v současném smyslu je poprvé doloženo roku 1914 před zápasem Evertonu a Liverpool FC.[3] V Severní Americe se derby označuje výrazem crosstown rivalry, ve španělsky mluvících zemích se používá termín clásico. Pod vlivem nejslavnějšího El Clásico mezi Realem Madrid a FC Barcelona se pojem rozšířil do dalších zemí, např. Běloruské klasiko mezi FK BATE a FK Dinamo Minsk.[4]

Atraktivnost derby spočívá v tom, že se utkávají sousedé z jedné čtvrti (severolondýnské derby mezi Arsenal FC a Tottenham Hotspur FC), jednoho města (např. „věčné derby“ PFK Levski Sofia versus PFK CSKA Sofia, kde se úřady dokonce pokusily zmírnit konflikty přejmenováním obou klubů v roce 1985)[5] nebo oblasti (podještědské derby mezi FC Slovan Liberec a FK Jablonec). Ta nejznámější derby mívají také zvláštní název, např. Derby della Lanterna mezi janovskými kluby UC Sampdoria a Janov CFC, pojmenované podle majáku, který je symbolem města. Obzvlášť vyhrocená derby mají také politické pozadí, jako glasgowské Old Firm mezi katolickým Celtic FC a protestantským Rangers FC,[6] budapešťské derby mezi maďarským Ferencvárosem a židovským MTK Budapešť nebo curyšské derby, ve kterém se utkávají měšťanský Grasshopper Club Zürich a dělnický FC Zürich."

To naše hokejbalové již trvá také 30 let. Dva nejstarší a nejlepší pražské kluby KOVO a KERT Park (dříve Sport Park) se na asfaltových dnes plastových hřištích potkávaly pravidelně. V devadesátých letech patřilo KOVO mezi absolutní špičku české hokejbalové scény. Nikdy se  však nedokázali dostat dlouhodobě na domácí vrchol. Pouhá dvě finále. V roce 1997 prohra s Ornou Kladno a o rok později již slavili svůj jediný titul po finálovém vítězství nad Škodou Plzeň. V té době nebylo o vítězi pražského derby pochyb. Sport Park dokázal občas v derby překvapit, ale výhry se daly spočítat na prstech jedné ruky.

Po odchodu výtečného týmu sestaveného kolem bratrské dvojice Vorlů, Besedy, Vltavského, Mecery, či hokejistů Sparty Ptáčka a Toužimského se již jejím následovníkům nepodařilo udržet výkonnostní laťku na takové úrovni.

V té době byla derby vyrovnaná, každý chvilku tahal pilku. Po roce 2000 se na čas obě mužstva dostala do národní ligy, nejdříve KERT Park, když se lužinští vraceli, spadlo naopak KOVO. Po návratu KOVA do extraligy se na Lužinách hrálo již o horní patra tabulky. Finále v roce 2012 s Vlašimí ještě nevyšlo, ale od roku 2017 se slaví titul pouze na Lužinách. Od té doby KOVO za tři body nevyhrálo, naposledy se psal rok 2009.

I v pátečním utkání by měl byt lužinský tým favoritem. Hosté budou povzbuzeni první výhrou v sezoně, když dokázali doma porazit fotbalovým výsledkem HBC Plzeň 1:0. Domácí se naopak mohou opřít o otočený zápas na Kladně, odkud přivezli také tři body.

Přijďte se podívat v 19:15 na páteční derby - zápas pražských rivalů. Pro ty, kdo nemohou přijít bude k dispozici video stream na adrese https://youtu.be/29zPkgXfZ94

  Tags: , , , , ,