Mistr ČR 2017Mistr ČR 2018Mistr ČR 2019Mistr ČR 2021Mistr ČR 2022Mistr ČR 2023
Mistr ČR 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023

Prvenství z memoriálu dorostenců si odváží Plzeň, domácí obsadili 4. příčku

Dorost, 27.08.2023
Fotografie
autor: Martin Horský

Již tradiční turnaj Memoriál Libora Topolánka hraný v kategorii dorostu zná své vítěze. Stali se jimi hokejbalisté z Plzně, kteří bez ztráty jediného bodu obsadili první místo tabulky. Naši borci po třech porážkách si spravili chuť alespoň v posledním utkání, ve kterém přehráli Hradec Králové v přímém souboji o 4. pozici.

Poslední srpnový víkend patřil již tradičně Memoriálu Libora Topolánka. Pozvání k turnaji přijali hokejbalisté z Plzně, Ústí nad Labem, Hradce Králové a z Pardubic-Svítkova. Na všechny týmy čekaly 2 zápasy v sobotu a 2 v neděli a turnaj se hrál systémem každý s každým do tabulky.

Kompletní přehled výsledků můžete najít na stránkach hokejbal.cz.

Úvodní utkání patřilo domácím, kteří vyzvali Ústeckou Elbu DDM. Již ve 3. minutě jsme Voženílkem po samostatné akci otevřeli skóre, ale to bylo asi vše, čeho jsme v tomto utkání dosáhli. Soupeř vyrovnal ještě do přestávky (Vaněk). Z kraje druhé třetiny potrestal vyloučení Chána Kučera a na 1:3 zvyšoval Javůrek před koncem třetiny. Poslední třetina až do samého závěru branku nepřinesla. Při našem pokusu o hru bez brankáře se pak do prázdné trefil na konečných 1:4 druhou trefou Kučera.

V druhém utkání, které se hrálo jako 4. v pořadí v sobotním programu, jsme vyzvali Plzeň, jak se později ukázalo asi nejsilnější tým turnaje. První třetina se nám moc nepovedla, když po první třetině svítil na ukazateli skóre stav 0:5. Po přestávce jsme zkonsolidovali síly pokusili jsme se změnit hru, což přineslo alespoň dílčí výsledek ve vítězství v druhé třetině, když se trefil Chán z přesilovky. Třetí třetina skončila nerozhodně, když nejprve dvakrát zvyšovala Plzeň a v samém závěru jsme 2 trefami odpověděli my - Drnec a posléze Chán z přesilovky. Konečný stav 3:7.

Již po prvním dnu turnaje se začalo rýsovat, kdo bude hrát o medaile a kdo o čest, což by z našeho pohledu znamenalo vyhrát obě nedělní utkání. V tom jsme hned v po ránu vyzvali Svítkov Stars. Předpověď počasí, která slibovala déšť, se bohužel vyplnila a nad Lužinami s přestávkami pršelo skoro celý den. Úvod utkání nám úplně nevyšel, když hned v první minutě se trefil Heller. V deváté pak na 0:2 zvyšoval Choutka. Nám se podařilo snížit z hole Drnce v 11. minutě po samostatné akci (1:2). Skóre druhé třetiny bylo obdobné, jako v první. Nejprve se trefil v 17. minutě Martínek, když zvyšoval na 1:3. Za nás snížil v téže minutě na rozdíl 1 branky opět Drnec, tentokrát po spolupráci s Kaňkou a Bilým. V polovině třetiny ale zvyšoval na konečných 2:4 Pavlíček, protože třetí třetina již změnu skóre nepřinesla.

V posledním utkání nás čekal Hradec Králové, který měl na svém kontě 3 porážky, stejně jako my. Proto utkání bylo v podstatě přímým soubojem o konečné 4. místo v turnaji. V tomto utkání se nám dařilo o mnoho lépe a hned první třetina naznačila, kdo by se měl v závěru radovat. Postupně se do poloviny třetiny trefili Chán, Drnec a Bublová. Z kraje druhé třetiny sice snížil Pospíšil, ale dalšími 3 trefami Ďuriny (první trefa v dorostu Kertu), Vrabce a Kaňky jsme zvyšovali na 6:1. Do třetí třetiny se do branky namísto Horského postavil Arnold. Ta skončila nerozhodně, když nejprve zvyšoval Chán, na jehož trefu odpověděl Pospíšil. V úplném závěru 11 s před koncem dokončil hattrick Pospíšil, ale ještě během 4 vteřin odpověděl Drnec na konečných 8:3.

Turnaj se nám výsledkově moc nevydařil, ale jde o přípravu na nadcházející sezónu extraligy dorostu. Na turnaji nebyla řada opor, ale na druhou stranu dostali příležitost ukázat se další hráči, kteří by se měli postupně zapojovat do dorostu.

Poslední utkání turnaje mezi Plzní a Ústím nad Labem bylo přímým soubojem o 1. místo. Plzni stačilo získat alespoň bod, zatímco Ústí by muselo vyhrát za 3 body s výraznějším skóre. Zápas ukázal vysoké nasazení z obou stran a řadu pěkných akcí hodných "finále". I přes deštivé počasí bylo na co koukat. Utkání to bylo vyrovnané jak herně, tak střelecky 25:25, ale na branky byla těsně úspěšnější Plzeň, která se trefila ve 21. minutě Kořínkem, což byl jediný gól utkání, a získala zaslouženě zlaté medaile.

Z důvodu počasí a dojezdové vzdálenosti se hromadné předávání cen nekonalo, pouze přítomní soupeři, shodou okolností vítězové a bronzoví medailisté, byli odměněni pohárem a medailemi za přítomnosti člena zastupitelstva Prahy 13, p. Ing. Bobysuda. Konečné pořadí turnaje tedy: 1. Plzeň, 2. Svítkov, 3. Ústí nad Labem, 4. Kert Park, 5. Hradec Králové. V závěru byli ocenění nejlepší gólman turnaje Vojtěch Norek z Ústí, nejlepší útočník Jan Meiner z Plzně a nejlepší obránce domácí Jan Kaňka.

Memoriál se také stal setkáním juniorských mistrů světa z Liberce v kategorii U16, když ve všech 5 týmech jich bylo celkem 13. Hráči absolvovali společné setkání a focení a jako třešnička na dortu se nám podařilo pro ně a přihlížející diváky zapůjčit pohár mistrů světa. Snad i takovýto střípek napomůže rozvoji hokejbalu a přilákání dalších mladých hráčů.