MISTR ČR 2017, 2018, 2019

Historie

Počátky hokejbalu v Praze se datují již od roku 1986, kdy party kluků hráli své neorganizované soutěže. Z jedné takové vyšel i Milan Syblík, který založil v roce 1988 klub, jenž hrál pod TJ PKOJF první oficiální hokejbalové soutěže. Po sametové revoluci se jednota přejmenovává na SKK Park Praha.

Devadesátá léta

Po rozdělení do soutěží jsme zařazení do jedné z divizí (dnešní region.) Domácí utkání hrajeme na dnes již neexistujícím hřišti v Čimicích. V roce 1990 postupujeme do Národní ligy. Patříme k lepším celkům a o postup bojujeme především s boleslavským Eldorádem a Svítkovem. Mezi vůdčí hráče v tomto období patřili například: bratři Kefurtovi, Kutík, Hostaša.

Rok 1994 je jedním z mezníků klubu vstupujeme do sezony pod novým názvem opouštíme jednotu a zakládáme samostatný oddíl SK Sport Park Praha a hned slavíme postup do tehdy nejvyšší soutěže 1.ligy.

1.liga se hraje se čtrnácti účastníky a náš mladý tým obsazuje poslední místo. 1.liga se však rozšiřuje na šestnáct mužstev a tak zůstáváme prvoligový i do další sezony.

Ani tam se nám moc nedaří za sebou zanecháváme pouze Karlovy Vary, ale na příští sezonu získáváme práva od Eldoráda M.B. Bohužel domácí zápasy hrajeme ve městě Škodovek. I tak končíme na třináctém nesestupovém místě. Píše se rok 1997 s pomocí svazu a Městské části získáváme své domácí hřiště na sídlišti Lužiny na Praze 13.

V extralize dál okupujeme spodní část tabulky sezoně 97 jedenácté místo o rok později jsme o příčku lepší. Dosáhnout na play off se podaří v sezoně 2000-01, kdy končíme po základní části na skvělém šestém místě. Ve čtvrtfinále nestačíme na Škodu Plzeň. Nejlepší sezonu jsme korunovali vítězstvím v Českem poháru. Pro pamětníky několik jmen: Urban, Horel, Hůlka, Říha, Matviak, Skřivánek, Frýdl...

HC Kert Park Praha

V průběhu sezony  2000-01 vstupuje do klubu podnikatel Petr Kužel (majitel firmy Kert), oddíl se spojuje s místím mládežnickým klubem HC Kotelna a s klubem Prosek Stars.Vzniká dnešní HC KERT PARK PRAHA.

V extralize končíme na 11.místě, jsme však z disciplinárních důvodů posláni o dvě soutěže níž. Nikdo však v klubu nerezignuje a odhodlání dostat klub tam kam patří je patrné. Začíná vyplácet práce z mládeží. Přichází trenér Jirka Novák a staví na mladých odchovancích. Hned první rok postupujme zpět do národní ligy.

V roce 2004 opouštíme hřiště na Lužinách, které nevyhovuje již svými rozměry a přesouváme se na místní zimní stadion. Mladé mužstvo se začíná rozkoukávat v soutěži. V sezoně 06/07 vyhrává základní část, ve finále play off však prohrává rozhodující zápas 1-2 s Dobřany. Zklamaní? Nikoliv za rok se již slaví postup. Po suverénním vítězství v základní části ztratilo mužstvo v play-off jen jeden zápas. Zase pár jmen Kruček, Plzák, Kuna, Strejček, Toula , Michetschläger, Gerlich, Smrček, Matějka…

Postup do extraligy

Extraligu jsme začali ještě na Palmovce, ale druhou část sezony 08/09 jsme zahájili na zrekonstruovaném našem stadionu doma na Lužinách. Kvalita mužstva a nováčkovský elán nám zajistili sedmé místo po základní části. Ve čtvrtfinále nám vystavil stopku pozdější mistr KEB Kladno.

Druhá sezona bývá těžší, alespoň se to říká, mužstvo pod trenérem Milanem Jelenem dosáhlo na osmou příčku. Ani tentokrát však ve vyřazovací části neuhrálo ani zápas. Vypadlo s Plzní po těsných výsledcích 0-3 na zápasy.

Do sezony 2010/2011 vstupuju klub pod novým trenérem. Z Kladna přichází zkušený Jiří Tiburec, jenž s mužstvem končí po základní části na 6. místě. Týmu vystavila ve čtvrtfinále stopku Plzeň, která ho ovládla 3:0 na zápasy. Smolný byl pro nás první zápas v Plzni, kde domácí zvítězili v prodloužení.

První finále

Od začátku sezony 2011/2012 nastupujeme s novým lodivodem. Trenér Tiburec neodolal vábení florbalového oddílu z Kladna, a tak na lužinskou střídačku nastoupil bývalý trenér Plzně Rostislav Kurfürst. Náročný trenér navázal na práci svého předchůdce a dokázal s mužstvem poprvé v historii klubu ovládnout základní část. Ve čtvrtfinále na jeho tým čekala skoro tradičně Plzeň, jenomže tentokrát bylo všechno jinak.

Po dvou domácích vysokých výhrách 7:0 a 8:0 si jel tým pro postup do plzeňské haly. Zde domácí vzdorovali, ale v prodloužení padli. Po výsledku 5:6 tak mužstvo poprvé v historii překročilo práh čtvrtfinále. V semifinále nás čekala Elba DDM Ústí nad Labem. Po dvou domácích těsných výhrách 1:0 a 3:2 jsme padli ve třetím utkání 3:5. Ve čtvrtém duelu jsme již Severočechy k ničemu nepustili a výsledek 4:0 nás poslal do finále.

Tam nás čekala silná Vlašim. Po prvních utkáních v Lužinách byl stav 1:1, když jsme nejprve padli v prodloužení 1:2. Ve druhém finálovém duelu se však strhla přestřelka a po konečném vítězství 6:5 jsme stav série vyrovnali. Ve Vlašimi opět vyhráli první zápas domácí těsným výsledkem 2:1. Ve čtvrtém utkání jsme dlouho drželi krok, dokázali vyrovnat na 3:3, nakonec však padli 6:3 a získali poprvé medaili v nejvyšší soutěži.

Chuť jsme si spravili a Vlašimi porážku vrátili vítězstvím v Českém poháru, když jsme ovládli závěrečný turnaj ve Svitavách. Zásluhou vítězství v Českém poháru jsme se kvalifikovali na Evropský pohár, který se konal pod skokanskými můstky v rakouském Vilachu. Po postupu ze základní skupiny jsme přešli do semifinále přes finský tým Pelikassit a v semifinále porazili silné profi slovenské mužstvo Nitranské Rytíře. Ve finále jsme nestačili na několika násobného vítěze švýcarský  Oberwil.

Po dlouhé sezoně skončilo několik opor týmu a do mužstva se začali prosazovat mladší hráči. I tak skončil tým po základní části na třetím místě. Ve čtvrtfinále doma dvakrát nezvládlo zapas s hradeckými Piráty 1:2 a 3:4 a ti už šanci s rukou nepustili a ukončili nám sezonu tentokrát velmi brzy.

Experiment v systému extraligy

Před sezonou 2013/2014 přichází do týmu brankář Petr Mikl. Experimentálně se změnil systém soutěže v podobě nadstavby. V té se utvořili dvě skupiny po čtyřech mužstvev a za každé postupovali dva nejlepší do semifinále. Po 4. místě v základní části jsme se v nadstavbě utkali s Kladnem, Mostem a Hradcem Králové. Přes první dva jmenované se nám nepodařilo postoupit do vyřazovacích bojů. Po sezoně skončil v klubu trenér Kurfürst.

V následující sezoně se extraliga opět vrátila ke svému původnímu modelu osmi týmů ve vyřazovací části, experiment se neosvědčil. Na střídačku nastupuje trenér Vyskočil, jenž končí po základní části na sedmém místě. Ve čtvrtfinále narážíme na Kladno, které nás poráží přesvědčivě 3:0 na utkání po výsledcích 3:1, 3:1 a 4:1.

V sezoně 2015/2016 se na střídačku se vrací trenér Tiburec. Vydrží na však jen podzimní polovinu soutěže, po které je z mužstva odvolám. Jarní část už vedou lodivodi David Kunam, jenž se přesunul ze hřiště na střídačku a Milan Syblík. Z hokejbalové mapy zmizela Vlašim a její hráči se rozprchnou do ostatních klubů. Na Lužiny přichází Libor Topolánek, Tomáš Wrobel a Jan Nýdl, z Letohradu je doplnil Michal Kovář. Mužstvo po základní části končí na 5. místě. Ve čtvrtfinále opět nestačí na Kladno. Rozhodující domácí zápas prohrává na trestná střílení a tím celou sérii 3:0 po výsledcích 4:2, 3:1, 3:4ss.

První titul

Do nové sezony vstoupí trenér Kuna s asistentem Milanem Jelenem. Z počátku se mužstvu moc nedaří a výsledky jsou jak na houpačce. Na podzim roku 2016 zasáhne celý hokejbalový svět tragická smrt kapitána Libora Topolánka. Mužstvo se semkne a chce uctít Liborovu památku tím nejlepším způsobem. Po základní části končí na čtvrtém místě, což mu přisuzuje do čtvrtfinále ambiciózní Letohrad.

První utkání lužinští ovládnou 4:2, ve druhém prohrávají 1:4 a do Letohradu jedou s pocitem, že na zdejším asfaltu musí jednou zvítězit. I tam dokáže každé mužstvo jednou zvítězit. Série se vrací k rozhodnutí na Lužiny. Ten den na Lužinách celý den prší a hostující hráči nepřipraveni na kluzký plast prohrávají vysoko 9:1.

V semifinále začínáme v Pardubicích s místním Autosklem. První zápas prohráváme těsně 3:2, druhý již v Pardubicích ovládneme v poměru 4:2. Na Lužinách jsme vydřeli třetí utkání poměrem 2:1. Ve čtvrtém je to po dvě třetiny vyrovnaný boj, v té závěrečné lužinští zlomili Pardubice a podruhé postoupil do finále.

Tam je čekalo Kladno. Domácí utkání Kladna se odehráli na kladenském zimním stadionu. Z Lužin vyrazilo na Kladno spousta fanoušku, jenž viděli vítězství v prodloužení 2:1, kdy se trefil Martin Krůček. Druhé utkání ovládlo Kladno vysoko 6:1, cíl odjet na Lužiny za stavu 1:1 byl však splněn. Třetí finálové utkání bylo jen pro silné povahy. Kert Park vedl po první třetině 3:0, po dvou odehraných periodách však svítil na světelné tabuli stav 4:4. Ve třetí části branka nepadla. V prodloužení opět rozhodl Martin Kruček. Finálový mečbol domácí zvládli na jedničku a po vítězství 5:2 se stali poprvé mistry České republiky. Po tragicky zesnulém Liborovi Topolánkovi svaz pojmenoval cenu pro nejlepšího hráče vyřazovací části. Prvním držitelem se stal Martin Kruček.

Jako mistr ČR jsme si zahráli se slovenským mistrem o Československý Superpohár. Ve Skalici jsme dlouho drželi vedení 2:1, domácí pár vteřin před koncem vyrovnali a rozhodli o svém vítězství v samostatných nájezdech.

Těžká obhajoba

Před sezonou 2017/2018 do již tak nabitého kádru přichází slovenský reprezentant Radovan Dejneka a nadobro se v něm usídluje také jihlavský střelec Petr Danko. Mužstvo suverénním způsobem ovládá základní část s náskokem čtrnácti bodů a je považováno za největšího aspiranta na titul.

V play off začíná se Sudoměřicemi, které sice dokáží jednou na domácím hřišti zvítězit 1:3, po porážkách na Lužinách 3:0, 5:2 a v Sudoměřicích 3:1 pro ně sezona končí. V semifinále Kert Park čeká Hradec Králové, jenž překvapivě porazil Kladno. Piráti nezvládají utkání na Lužinách a po výsledcích 7:0 a 5:1 prohrávají i doma nejtěsnějším rozdílem 1:0.

Po roce se tak lužinští opět těší z finále, tentokrát jsou proti Pardubice, jenž chtějí oplatí loňské vyřazení v semifinále. První utkání vyhrává Kert Park 3:2, Pardubice však poznali, že důraz a tvrdost by na lužinské hráče mohla platit. Druhé utkání vyhrávají 3:5 a vrací do Pardubic s vyrovnanou sérií 1:1. Sebevědomý soupeři narostlo po sobotní výhře 5:2 a v neděli se mohlo již rozhodnout.

Na čtvrtý zápas doráží několik desítek fanoušků Kert Parku a vytvoří takřka domácí prostředí. Mužstvo po výborném výkonu slaví vítězství 5:0 a vyrovná stav finálové serie, která se tak vrací domu na Lužiny. Rozhodující zapas se lámal v poslední třetině. Za stavu 1:1 byl do konce utkání vyloučen David Šperl a Pardubice měli obrovskou příležitost v pětiminutové přesilovce rozhodnout. Jenže ti, kdo v ní rozhodli, byli Pražané. Martin Kruček unikl v oslabení a vstřelil rozhodující branku na 2:1. Pardubice se z tohoto direktu již nevzpamatovali. Kert Park přidal další tři branky a závěr utkání zcela ovládl. Lužiny tak podruhé v řadě zažily oslavy mistrovského titulu.

Československý Superpohár se tentokrát odehrál na Lužinách. Slovenský mistr Kometa Vrůtky odjel s debaklem 9:1 a Kert Park tak poprvé ve své historii získal tuto trofej.

Zlatý hattrick

Nová sezona nalákala do mužstva Václava Šlehofera mladsího, Jaromíra Markytána a Jana Střechu. Mužstvo znovu vyhrává základní část a do play-off tak vstupuje z nejlepší pozice. Ve vyřazovací části se koná poprvé pražské derby. Kert Park poráží svého odvěkého městského rivala Kovo 3:0 na zápasy a postupuje do semifinále. Tam jej čeká Letohrad, který byl povzbuzen vyřazením Pardubic.

Semifinálovou sérii Pražané zvládají s bravurou. Jeleni z Letohradu dokázali vstřelit za tři utkání pouze jedinou branku. Kert Park tak po výsledcích 5:1, 3:0 a 4:0 postoupil potřetí za sebou do finále, kde čekalo opět Kladno.

Série začala před skvělou diváckou kulisou v Praze na Lužinách. První dvě utkání ovládli dvakrát v prodloužení po shodných vítězstvích 4:3 domácí hráči. Na Kladně se tak mohlo rozhodnout o třetím titulu. Kert Park poslal do vedení ve druhé části v přesilové hře Tomáš Fejfar. Kladenští marně dobívali branku Petra Mikla. Titul pojistil v poslední minutě Martin Kruček, jenž dovezl míček do opuštěné kladenské branky. Kert Park tak slavil zlatý hattrick. Cenu Libora Topolánka pro nejlepšího hráče vyřazovací části získal jeho velký kamarád Tomáš Wróbel.